Mts Folmer

Biologische stalOp 6 april 2005 namen vader en zoon Folmer hun nieuwe biologische stal in gebruik. Na 15 jaar is het familiebedrijf weer terug bij de kippen. Tot 1990 had de heer Folmer 1.200 moederdieren maar het rendement was niet toereikend en het was zeker arbeidsintensief te noemen. Ook telt het bedrijf nog 45 melkkoeien en een loonwerktak.

In 1990 besloot de familie de pluimveestal om te bouwen tot vleesvarkensstal. Dat ging een heel aantal jaren zeer goed tot dat de varkenspest toesloeg. Vanaf dat moment werd er gezocht naar alternatieven. Het houden van biologische varkens leek een goede oplossing, maar het lukte uiteindelijk niet, omdat markt in stortte.

Compact 2 systeemOp 31 maart 2004 is de aanvraag geplaatst om als een biologisch pluimveebedrijf erkend te worden. 1 jaar en 6 weken later konden de eerste biologische eieren geleverd worden. Uiteindelijk is er gekozen voor biologisch, omdat dat financieel toch aantrekkelijker is en omdat het geen massaproduct is. “Liever klein en effectief”, zo zegt de heer Folmer en met deze stal kan dat heel goed.

In de stal van 51,5 meter bij 15,5 meter zitten 6.000 biologische kippen. De Silver Nick van Lohmann, een mooie rustige kip, die goed presteert in de biologische stal. Er is gekozen voor een opstelling met een twee etage nest in het midden en aan weerszijde een Compact2 volièrestelling in de scharrelruimte. Deze opstelling biedt goede vluchtmogelijkheden waardoor er zeker minder uitval is. Dit komt de technische resultaten zeker ten goede.

De hennen zijn gangbaar opgefokt en moesten in 6 weken omschakelen naar biologisch. Al heel vroeg kwam de productie op gang. In de 18de week werden de eerste eitjes al geraapt. Dit komt waarschijnlijk doordat de hennen vrij donker zijn opgefokt. In de nieuwe stal is met de gordijnen het licht wel wat te sturen, maar niet volledig. Dat zal zeker invloed hebben gehad op de ontwikkeling van de hennen. Nu zijn ze 39 weken en zitten boven de 90%. Op de top zaten ze zeker boven 92,5%. De kippen hebben iets last gehad, na de wormenkuur en de productie daalde naar 88%, maar is toch weer boven de 90% uitgekomen.

De kippen zitten nu al een maand verplicht binnen. Tijdens de periode daarvoor waren er wel wat broedse hennen. Dat werd door de voervertegenwoordiger toegeschreven aan het buiten zijn. Nu ze al langere tijd binnen zijn, is het ook zeker af genomen. Het percentage grondeieren valt wat tegen, maar dat komt omdat er in het begin van de leg te weinig preventieve maatregelen zijn genomen. In de hoeken van de stal heeft de heer Folmer kratjes gezet met stro. “Dat geeft wel wat verbetering, maar met de volgende ronde moeten we toch meer met stroomdraadjes werken.” Voor het bovenste nest heeft de heer Folmer de aanvliegstokken aangepast. Dit heeft als positief gevolg dat er minder nestvervuiling is.

FlexBeltDe bouw verliep zeer voorspoedig. Er was ruim tijd om de werkzaamheden onder supervisie bijna geheel zelf uit te voeren. De begeleiding daarbij was ronduit uitstekend.

In de voorruimte staat een Staalkat FP 102S inpakker met daarvoor een Jansen Poultry Equipment Flexbelt. Dit centrale gedeelte zou de heer Folmer in een volgende situatie iets anders doen. “Op zich sta je hier toch dus, dan kun je de eieren ook wel kant voor kant rapen, daar hebben we van te voren eigenlijk niet over nagedacht”. De situatie nu is ook zeker goed, het paste volledig in de begroting en levert een goede arbeidsbesparing.

Zijaanzicht stal

Interesse of vragen? Neem gerust contact op met onze pluimveespecialisten, voor meer informatie over dit bedrijf of andere productie mogelijkheden in uw eigen specifieke situatie.